fbpx

ZYRA NDËRKOMBËTARE NË KOLEGJIN UNIVERSUM

Projektet Erasmus+

Kolegji Universum ka 152 marrëveshje shkëmbimi (Credit Mobility – KA1) në 26 shtete të Europës dhe Turqisë dhe momentalisht menaxhon 7 projekte për ngritjen e kapaciteteve (Cpacity Buidling – KA2) në fushën e arsimit të lartë, ndersa deri me tani ka qenë pjesë 8 projekteve per ngritje te kapaciteteve KA2.  Institucioni ynë ka më shumë projekte KA1 dhe KA2 sesa shumica e institucioneve të arsimit të lartë në Kosovë të kombinuara së bashku.

Ndërkombëtarizimi i universitetit tonë mbetet një nga prioritetet tona akademike dhe profesionale. Si pjesë e politikës sonë ne vazhdimisht i përditësojmë strategjitë tona të ndërkombëtarizimit me qëllim që të optimizohen mekanizmat që lehtësojnë shkëmbimet profesionale në mes të stafit dhe studentëve. Prandaj, ne gjithmonë jemi në kërkim të bashkëpunimeve me institucione përkatëse në të gjithë Evropën dhe më gjerë. Kolegji Universum njihet si institucioni më i ndërkombtarizuar në Kosovë. Kjo ka ardhur si rezultat i rritjes së numrit të studentëve dhe stafit të cilët kanë fituar përvojë ndërkombëtare duke marrë pjesë në aktivitete shkëmbimi, projekte si dhe partneritete të përbashkëta me institucione të ndryshme në mbarë botën. Me tri kampuset më inovuese, në qytetet më dinamike dhe atraktive në Kosovë, Kolegji Universum ka qenë gjithmonë përzgjedhja e parë e studentëve vendas dhe ndërkombëtarë. Prandaj, ne përpiqemi të mbajmë trofeun tonë dhe vazhdimisht të kërkojmë partnerë të rinj dhe institucione bashkëpunuese.

Ne jemi plotësisht të angazhuar për zhvillimin e ndërkombëtarizimit në mënyrë që:

 1. të forcojmë të menduarit, kulturën dhe zhvillimin ndërkombëtar duke u fokusuar në hulumtime, studime dhe shkëmbime,
 2. të rrisim numrin e partneriteteve dhe të zvogëlojmë ndikimin e stereotipeve që rezultojnë nga komunikimet dhe barrierat kulturore në mesin e njerëzve me prejardhje të ndryshme,
 3. të rrisim konkurrencën ndërkombëtare të Kolegjit Universum, duke rritur numrin e shkëmbimeve të studentëve ndërkombëtarë,
 4. të minimizojmë numrin e studentëve dhe stafit që nuk kanë pasur mundësi të marrin pjesë në aktivitete ndërkombëtare,
 5. të promovojmë Kolegjin Universum dhe Kosovën në fushën ndërkombëtare duke siguruar partneritete kualitative, profesionale dhe zbavitëse.

Në kuadër të programit Erasmus + Credit Mobility, ne po kërkojmë vazhdimisht partnerë, në mënyrë që të rrisim numrin e shkëmbimit të studentëve dhe stafit akademik me synim që të bashkëpunimi dhe krijimi i partneriteteve ndërkombëtare të zgjerohet dhe më tutje. Deri me tani Kolegji Universum ka 78 marrëveshje shkëmbimi (Credit Mobility – KA1). Tabela më poshtë përmban informata të partnerëve tanë aktual. Gjithësesi, ne jemi në negociata të vazhdueshme edhe me shumë partnerë të tjerë. Kështu, bashkërisht ne duam të rrisim dhe përmisojmë sfondet dhe përvojat tona kulturore dhe akademike.

        
NoCountryCityUniversity
1United KingdomStafforfdshireStaffordshire University
2United KingdomLondonRegent's University
3United KingdomBradfordBradford University
4United KingdomBirminghamUniversity of Birmingham
5NetherlandRotterdaminHolland University of Applied Science
6DenmarkCopenhagenAolborg University
7FranceRennesScience Po Rennes
8FranceBéthuneUniversity of Artois - Béthune IUT
9FranceCaenUniversité de Caen Normandie
10NorwayVoldaVolda University College
11BelgiumGeelThe Thomas More Universiyt of Applied Science
12GermanyLudwigshafenLudwigshafen University of Applied Science
13GermanyMarburgPhilipps-Universität of Margburg
14GermanyVechtaUniversity of Vechta
15GermanyAnhaltAnhalt University of Applied Sciences
16GermanyWiesbadenRheinMain University of Applied Sciences
17GermanyHildesheim University of Hildesheim
18GermanySchmalkaldenSchmalkalden University of Applied Science
19FinlandKajaaniKajani Univeristy of Applied Science
20FinlandKuopioSavonia University of Applied Science
21SpainValladolidUniversity  of Valladolid
22SpainSantiago de CampostelaUNIVERSIDAD DE SANTIAGO DE COMPOSTELA
23SpainGranadaUniversity of Granada
24SpainHuelvaUniversity of Huelva
25SpainFerrolUniversidade A Coruna
26SpainMalagaUniversity of Malaga
27SpainSalamancaUniversity Ponteficia de Salamanca
28SpainMadridIES ÁGORA
29SpainMadridUniversidad Complutense de Madrid
30SpainValenciaUniversitat Politècnica de València
31SpainSevilleUniversity of Seville
32SpainOviedoOniversidade de Oviedo
33GreeceCreteHMU
34GreeceAthensUniversity of West Attica
35GreecePiraeusUniversity of Piraeus
36GreeceAthensPanteion University
37GreeceKalamataUniversity of Peleponnese
38PortugalBejaPolytechnic Institute of Beja
39PortugalCoimbraINSTITUTO POLITECNICO DE COIMBRA
40PortugalAlgarveUniversity of Algarve
41PortugalTomarPolytechnic Institute of Tomar
42PortugalBragaUNIVERSIDADE DO MINHO
43PortugalAveiroUniversidade de Aveiro
44PortugalEvoraUniversidade de Évora
45PortugalPortoISAG - European Business School
46PortugalPortoPOLITÉCNICO DO PORTO
47PortugalSantermPolytechnic Institute of Santerm
48PortugalCoimbraUniversity of Coimbra
49ItalyRomeUniversita Telematica di Roma -UNINETUNO
50ItalyFoggiaUniversity of Foggia 
51ItalyBeneventoTelematic University "Giustino Fortunato"
52ItalyL'AquilaUniversity of L’Aquila
53ItalyViterboUniversity of Tuscia
54ItalyCataniaUniversity of Catania
55ItalyMilan-BioccaUniversity of Milan-Biocca
56ItalyPadovaUniversity of Padova
57ItalyBariUniversity of Bari
58ItalyLecce Accademia di Belle Arti di Lecce (Academy of Fine Arts of Lecce),
59ItalyTriesteConversatario di Musica
60CyprusPafosNeapolis University Pafos
61RumaniaGalatiDunarea de Jos University of Galati
62RumaniaTargu-MuresUniversitatea „Dimitrie Cantemir” din Tîrgu Mureş,
63RumaniaConstanzaOvidius University of Constanta
64RumaniaPetrosaniUniversity of Petrosani
65RumaniaAradAurel Vlaicu University of Arad
66RumaniaCluj-NapocaTechnical University of Cluj-Napoca
67RumaniaTimiosaraUniversity of West Timiosara
68RumaniaTimiosaraBanat’s University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine ”King Michael I of Romania
69Czech RepublicBrnoMasarzki Univerzita 
70Czech RepublicZlinTomas Bata University in Zlín
71HungaryBudapestObuda University
72HungaryBudapestBudapest University of Technology and Economics (BME
73HungaryBudapestKodolányi János University,
74HungaryBudapestWekerle Business School
75LithuaniaVilniusVilniaus Kolegija-VIKO
76LithuaniaVilnius Mykolas Romires University
77LithuaniaŠiauliaiŠiauliai State College
78LithuaniaKaunasKaunas University of Applied Science
79LithuaniaKaunasLithuanian University of Health Sciences
80LithuaniaVilniusVilnius University
81LithuaniaKaunasVytautas Magnus University
82LithuaniaVilniusVILNIUS TECH-Vilnius Gediminas Technical University
83SlovakiaBystricaMatej Bel University
84SlovakiaKosicePavol Jozef Šafárik University
85PolandNysaUniversity of Applied Sciences in Nysa
86PolandLodzUniversity of Lodz
87PolandWroclawWroclaw University of Science and Technology
88PolandKwidzynPowislanski College in Kwidzyn
89PolandBiała PodlaskaPope John Paul II - State School of Higher Education in Biala Podlaska
90PolandKrakowCracow University of Economics
91PolandKliszState Universiyt of Applied Science
92PolandTarnowUniversity of Aplied Science Tarnow
93PolandTorunAcademy of Social and Media Culture
94PolandLublinUniversity of Economics and Innovation Lublin (WSEI)
95PolandSiedlceUniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
96PolandLublinCollege of Enterprise and Administration in Lublin
97PolandLodzLodz University of Technology
98LatviaRigaUniversity of Latvia
99LatviaRigaTuriba University
100LatviaRigaRiga Technical University
101LatviaRigaLatvian Academy of Culture
102CroatiaRijekaPAR Business School
103SloveniaLubljanaUniversity of Lubljana
104SloveniaMariborUniversity of Maribor
105BulgariaVeliko TarnovoSt.Cyril and St.Methodius University
106BulgariaBlagoevgradSouth -West University Neofit Rislki
107BulgariaPlodivHigher School of Security and Economics
108BulgariaVarnaVarna Free University
109BulgariaVarnaThe University of Economics – Varna
110BulgariaRuseUniversity of Ruse
111BulgariaPlodivPlodiv University
112TurkeyGazientepSanko University
113TurkeyEskisehirAnadolu University
114TurkeyIstanbulIstanbul Aydin University
115TurkeyCankiriCANKIRI KARATEKIN UNIVERSITY
116TurkeyErzurumAtatürk Üniversitesi
117TurkeyBartinBartin University
118TurkeyMersinManisa Celal Bayar Üniversitesi
119TurkeyKastamonuKastamonu University
120TurkeyAnkaraLokman University
121TurkeyMardinMardin Artuklu University
122TurkeyIstanbulHalic University
123TurkeyBingolBingol University
124TurkeyIstanbulIstanbul Aydin University
125TurkeyAnkaraGazi University
126TurkeyIskenderum/HatayIskenderun Technical University
127TurkeyKutahyaKütahya Dumlupınar University
128TurkeySakaryaSakarya University of Applied Sciences
129TurkeyDuzceDüzce University
130TurkeyIstanbulIstanbul Atlas University,
131TurkeyBayburtBayburt University (Turkey)
132TurkeyEskisehirEskisehir Osmangazi University,
133TurkeyIstanbulKadir Has University
134TurkeyIzmirEge University
135TurkeyAfyonkarahisarAfyon Kocatepe University
136TurkeyKonyaNecmetin Erbakran University
137TurkeyKaraburukKARABÜK UNIVERSITY
138TurkeyIstanbulNistantasi University
139TurkeyIstanbulIstanbul Bilgi University
140TurkeyIzmirDokus Eyul University
141TurkeyKahramanmaraşKahramanmaraş Sütçü İmam University
142TurkeyUsakUsak University
143TurkeyRizeRecep Tayyip Erdogan University
144TurkeyIstanbulYildiz Teknik University
145TurkeyAntalyaAntalya Bilim University
146TurkeyMusMus Alparslan Universitesi
147TurkeySakaryaSakarya University
148TurkeyNidgeNidge University
149TurkeySamsunOndokus Mayis 
150TurkeyAnkaraMiddle East Technical University-METU 
151TurkeyIstanbulAltinbas University
152TurkeyKirikkaleKirikkale Univeristy

Studentët nga Kolegji Universum mund të shkojnë për të studiuar jashtë vendit për 4-5 muaj.

KUSH MUND TË APLIKOJ?

Të gjithë studentët që janë regjistruar si studentë në Kolegjin Universum mund të aplikojnë për programet e shkëmbimit në kuadër të Erasmus +. Mundësitë për shkëmbim studimor janë të hapura për çdo cikël studimi:

– cikli i parë studimor (Bachelor ose ekuivalent)

– cikli i dytë studimor (Master ose ekuivalent)

Ju lutem vini re se shkëmimi ne kuadër të Erasmus bëhet në kuadër të marrëveshjeve ndërinstitucionale mes Universum dhe institucioneve pritëse (universitetet ku dëshironi të aplikoni për një semestër). Kjo do të thotë se para se të jeni në gjendje të aplikoni, duhet të kontrolloni nëse Kolegji Universum ka një partneritet me universitetin ku dëshironi të vazhdoni studimet tuaja. Për ta bërë këtë, shikoni listën e universiteteve me të cilët bashkëpunojmë.

KËRKESAT E APLIKIMIT

– Të paktën 5 provime të përfunduara në Kolegjin Universum

– Pjesëmarrje aktive në aktivitetet të organizuara nga Kolegji Universum

– Njohuri të gjuhës angleze (B1 ose B2, siç përcaktohet nga universiteti pritës)

DOKUMENTET E KËRKUARA TË APLIKIMIT

– Certifikimi i Gjuhës Angleze (Anglia Examination)

– Transkripta e notave në gjuhën angleze (këtë mund ta merrni nga shërbimi studentor)

– Kopja e pasaportave

– 1 foto (300pix, madhësi – 3 * 4 cm, skedar – .jpg)

ÇFARË ËSHTË SHKËMBIMI I STUDENTËVE?

Programi i shkëmbimit të studentëve Erasmus + është në dispozicion për studentët që studiojnë aktualisht në një nga universitetet tona partnere të këmbimit dhe që dëshirojnë të vazhdojnë studimet në Kolegjin Universum. Përvoja e shkëmbimit miratohet dhe njihet si pjesë e studimeve tuaja për një semestër ose një vit të plotë akademik. Disa programe pranojnë edhe kohëzgjatje më të shkurtër të shkëmbimit.

SI TË APLIKONI?

Nëse dëshironi të vini në Kolegjin Universum për një shkëmbim nën programin Erasmus +, këto janë disa hapa që duhet të ndiqni dhe dokumentacioni që duhet të përgadisni:

Hapat e pranimit:

 • Kontrolloni nëse universiteti juaj ka një marrëveshje shkëmbimi me Kolegjin Universum.
 • Kontaktoni koordinatorët e zyrës ndërkombëtare të Universitetit tuaj për të ju nominuar si student ndërkomëtar në kuadër të Erasmus+.
 • Për nominim, universiteti juaj duhet të i dërgojë transkriptën e notave dhe një letër nominuese zyrës ndërkombëtare në Universum ([email protected])
 • Studenët e nominuar duhet të plotësojnë një formular aplikimi (të cilin do ta pranojnë me anë të një email-i) dhe të nënshkruajnë një Marrëveshje Mësimore, e cilat duhet të nënshkruhet nga studenti, institucioni nominues dhe Kolegji Universum. Informata të mëtejshme do të ju dërgohen me e-mail pas nominimit nga universiteti juaj.

Vëni re: Pas kontrollimit të dokumenteve, ne do të ju dërgojmë një letër pranimi.

Afati i aplikimit:

Semestri dimëror: 30 korrik (ligjeratat mbahen gjatë muajve: tetor – janar)

Semestri pranveror: 22 dhjetor (ligjeratat mbahen gjatë muajve: shkurt – qershor)

Dokumentet e kërkuara për aplikim:

 • Marrëveshja Mësimore (e vulosur dhe e nënshkruar nga të tri palët)
 • Formulari i aplikimit (do të ju ofrohet sapo të jeni nominuar nga institucioni juaj)
 • Transkripta e notave (lëshuar nga institucioni juaj)

Ne vazhdimisht jemi në kërkim të partnerëve të rinj. Nëse jeni të interesuar të krijoni partneritet për projekte dhe aktivitete të ardhshme, dërgoni kërkesën tuaj në [email protected]

Për më shumë informata dhe sugjerime, ju mund të i drejtoni pyetjet tuaja përfaqësuesve të Zyrës Ndërkombëtare në Kolegjin Universum.

Gentiana Berisha – Menaxhere e Projekteve Erasmus

e-mail: [email protected]

Tel: +383 (0) 44 108 405