Çfarë duhet të dini për botën e reklamave sot?

Këtu është gjithçka që ju duhet të dini për botën e reklamave sot.

1. AT & T po blen Time Warner për 85.4 miliardë $. Të dy kompanitë njoftuan marrëveshjen të shtunën në mbrëmje, pas një varg raportesh në ditët e fundit që duket se kanë përshpejtuar bisedimet.

2. Google ka bërë në heshtje një ndryshim të madh të privatësisë dhe thuajse askush nuk e ka vënë re. Politika paraardhëse e privatësisë së Google kishte premtuar të mos kombinonte informacionin e cookie-t DoubleClick me përdoruesit personalisht të identifikueshëm – por politika e re, përditësuar në qershor, thotë se përdoruesit aktivë në site-t e tjera “mund të shoqërohen me të dhënat e tyre personale.”

3. Snapchat është gati të ndihet më shumë si TV. Listimet e punës sugjerojnë se kompania është në kërkim të punësojë menaxherë të zhvillimit për “shfaqje origjinale.”

4. Facebook ka nisur një fushatë të re reklamimi. Spote televizive, reklama online, dhe postera do të tregojnë opsionin e saj të ri Live Video.

5. Steve Ballmer thotë se Microsoft është “e vetmja kompani që pasur ndonjëherë sinergji” me Yahoo, sepse ju mund të mblidhni dy biznese kërkimi së bashku, të shpëtoni prej inxhinierëve – të gjitha gjërat e mira mund të ndodhin,” tha ai në CNBC të premten.

6. Time Out ka siguruar aplikacionin YPlan për 1.9 milionë $. Julio Bruno CEO i Time Out shpjegoi se marrëveshja ka të bëjë me shitjen e lumturisë.

7. Ken Bone po merr pjesë në një reklamë për markën që e bën trikon e tij të famshme. Reklama, për Izod, sheh Bone që inkurajon njerëzit për të votuar.

8. Aksionet e Twitter ishin deri 7% të premten në thashethemet se Softbank mund të jetë një ofertues për kompaninë. Por nuk ka asnjë dëshmi të vërtetë për një marrëveshje.

9. Channel 4 do të fillojë ofertat e sponsorizimit për “The Great British Bake Off” në 8 milionë £ (9.8 milionë $ Amerikanë), raporton The Guardian. Kjo do t’a bëjë shfaqjen një nga marrëveshjet më të shtrenjta të sponsorizimit në TV për Mbretërinë e Bashkuar.

10. INTERPUBLIC Group raportoi një rritje prej 4.3% të të ardhurave organike në 1.92 miliard $ në tremujorin e tretë. Kompania e agjencisë së reklamave tha se dixhitalizimi ishte një shofer i rëndësishëm i rritjes.

/businessmag.al